Ten artykuł wyjaśni Tobie przyjmowanie Eucharystii. Komunia święta to świętość!
To ciekawe… #KtoByPomyślał
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego co roku oblicza jaki jest procent tzw. dominicates i comunicates. Domicantes to procent wiernych, którzy chodzą na Eucharystię spośród tych wiernych, którzy są do tego zobowiązani. Podkreślając, że do „zobowiązanych” należą ci, którzy mają sakrament Chrztu świętego i są powyżej 7 roku życia i nie mają ograniczeń w poruszaniu się. Natomiast comunicantes to procent wiernych, którzy przystępują do Komunii świętej z tych, którzy są do tego zobowiązani (według tych samych wytycznych). Między diecezjami odbywają się “ciche konkurencje” – w jakiej jest najwięcej uczęszczających, a w jakiej najwięcej przyjmujących Komunię. Po co te statystyki? Czy to, że ktoś przyjmie Eucharystię coś zmienia? Dla wierzących – zdecydowanie. Przypominamy sobie od razu Mowę Eucharystyczną z Ewangelii wg. św. Jana: “Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem” (J 6, 54-55).
Co prawda, nazywanie “Komunią” jedynie konkretnego momentu w którym spożywamy przeistoczoną Hostię albo Komunikant jest dużym uproszczeniem. Cała Eucharystia jest Komunią, czyli głębokim spotkaniem z Bogiem. Jeśli zdarzy się sytuacja, że ktoś nie może przyjąć Najświętszych Postaci ustami, może usłyszeć Boga w Słowie Bożym i przez to Go „przyjąć”. Będzie to inna forma spotkania, mniej “namacalna”, ale też można nazwać to Komunią.
O co chodzi? #WszystkoJasne
Rozważmy teraz różne tematy dotyczące kwestii przyjmowania Komunii. Do XIV wieku udzielano jej pod dwiema Postaciami. Warto wiedzieć, że za rezygnacją z tej formy przemawiała między innymi obawa przed rozlaniem Krwi Pańskiej oraz nauka o obecności Krwi Chrystusa w konsekrowanym Chlebie i na odwrót (tzw. konkomitancja, czyli współprzenikanie się Postaci eucharystycznych).
Kolejne często zadawane pytanie to: jak często ją przyjmować? Do 1964 roku dopuszczano do Niej tylko raz w ciągu dnia. Później umożliwiono uczestnikom nocnej Pasterki i Wigilii Paschalnej drugie przyjęcie Komunii św. Za niedługo zgodzono się również na podwójne przyjęcie Komunii w Wielki Czwartek oraz dla „sobotnich uczestników Mszy niedzielnej”. Dzisiaj zezwala się na dwukrotne przyjęcie Komunii w ciągu dnia. Warunkiem drugiego przyjęcia jest uczestnictwo w całej Mszy świętej.
Post przed Mszą świętą
Kolejną, ważną sprawą jest kwestia postu przed Mszą św. Przez „mszalny post” rozumie się całkowite wykluczenie jedzenia i picia. I tak to wyglądało do 1953 r. i oznaczało powstrzymanie się od pokarmu i napoju od północy do momentu przyjęcia Komunii. Potem dochodziło do korekcji tych zasad. Papież Pius XII ocenił, że wypicie wody nie jest złamaniem postu. Po 1959 post obowiązywały tylko 3 godziny przed Komunią. Paweł VI w 1964 roku skrócił czas postu do jednej godziny. Natomiast w 1973 określono, że osoby chore (w szpitalach, domach albo po prostu starsze) mogą spożyć Najświętsze Postacie po 15 minutach od posiłku.
Na koniec „komunijnych spraw”, zatrzymajmy się przy ważnej sprawie: kiedy nie można przyjmować Komunii świętej? Przyjmować Najświętsze Postacie może każdy, kto jest w stanie łaski uświęcającej. Tym teologicznym terminem określa się stan „względnej czystości”. Dlatego „względnej”, ponieważ o posiadaniu łaski uświęcającej nigdy nie możemy być pewni. Ją tylko przewidujemy. Jest to wynikiem tego, że nasza bezgrzeszność jest jak delikatne gliniane naczynie, przy którym niewiele potrzeba się postarać, by się zbiło. Łaskę uświęcającą pierwszy raz otrzymujemy podczas sakramentu chrztu, a potem musimy ją ciągle odnawiać na spowiedzi i o nią walczyć.
Co wtedy robić? #ZadanieDuchowe
Słowo klucz – wyczekiwanie. Tak jak czekasz na ważne spotkanie, cenny prezent, jakiś dzień, tak od samego rana wyczekuj Komunii świętej. W trakcie niej masz zorganizowaną audiencję z samym Bogiem. A nawet więcej – intymne spotkanie. Możesz Go zjeść!
Jeśli chcesz zamówić intencje Mszy świętej (gregoriańskie, nowennowe, za dusze w czyśćcu cierpiące albo okolicznościowe) w dowolnym terminie, to możesz to uczynić poprzez witrynę gregorianka.pl albo pisząc na e-mail: redakcja@ewangelizuj.pl
błogosławię+
ks. Piotr Śliżewski