Blog Eucharystyczny

Pragniemy by nasi czytelnicy coraz lepiej przeżywali Mszę Świętą oraz rozumieli jej sens i znaczenie. Dlatego proponujemy teksty pogłębiające duchowość Eucharystyczną oraz przybliżające sens uczestnictwa i pogłębiające wiedzę o niej.

Msza gregorianka

FAQ – jak zamawiać Msze? Zasady funkcjonowania witryny gregorianka.pl

Msze gregoriańskie – jak zamawiać?

W tym artykule wyjaśniliśmy, jak zamawiać Msze święte gregoriańskie. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań. Stąd nazwa tego artykułu – FAQ . Ten skrót z języka angielskiego:  Frequently Asked Questions tłumaczy się jako „Często Zadawane Pytania”.

1. Co to jest gregorianka?

Msze święte gregoriańskie ( potocznie nazywają się “gregoriankami” ) to 30 Mszy świętych, które odprawiane są dzień po dniu w intencji jednej zmarłej osoby. Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie głównej gregorianka.pl

2. Czy gregoriankę można przerwać?

Jeśli z jakiegoś powodu ksiądz przerywa odprawienie 30 Mszy świętych gregoriańskich ( choćby 29 dnia) musi rozpocząć odprawianie od początku. Nie ma możliwości kontynuowania choćby po jednym dniu przerwy. Z powodu tej zasady, każdy zbiór 30 Mszy świętych gregoriańskich jest dużym zobowiązaniem dla księży. Dlatego nie doprowadzają oni do sytuacji, że jakiegoś dnia po rozpoczęciu „gregorianki” nie odprawiają Mszy świętej. Nawet jeśli wypadną sytuacje losowe długich przejazdów, urlopów i innych okoliczności, księża wiedzą, że w te 30 dni muszą wpisać Eucharystię do swojego harmonogramu.

3. Kto jest pomysłodawcą gregorianek?

Zwyczaj 30 Mszy świętych gregoriańskich zapoczątkował (jak zresztą sama nazwa wskazuje) papież, św. Grzegorz Wielki. On wybrał ten sposób modlitwy za zmarłego zakonnika benedyktyńskiego.

4. Kim był papież – św. Grzegorz Wielki?

Warto zapoznać się z bogatym życiorysem tego wyjątkowego następcy świętego Piotra Apostoła. Z uwagi, że był On człowiekiem, jak to dzisiaj mówimy, wielkiego formatu. 

Nie bez powodu mówi się m.in. o kalendarzu gregoriańskim i chorale gregoriańskim. Ten papież uznawany jest za ojca tego rodzaju muzyki kościelnej. Co więcej, powszechnie określa się Go odnowicielem rzymskiej liturgii.

Odebrał staranne wykształcenie. Między 571 a 575 rokiem był prefektem Rzymu. Po piastowaniu takiego znaczącego urzędu zaangażował się w życie monastyczne. Wykorzystał majątek rodzinny do ufundowania sześciu klasztorów. Potem został przedstawicielem papieża Pelagiusza II w Konstantynopolu, a następnie pomagał temu papieżowi w kierowaniu Kościołem w Rzymie. 

Czas papiestwa

Po śmierci wspomnianego papieża został wybrany na jego następcę. Dlatego w 590 roku przyjął sakrę biskupią. Był 15 lat papieżem. Z racji na niemałe doświadczenie urzędnicze i polityczne zreformował pracę kurii rzymskiej. Nie tylko zajął się sprawami “papierkowymi”. Zadbał również o moralność ówczesnego duchowieństwa. Pozbawił księży niepewnych moralnie kurialnych funkcji oraz możliwości przewodniczenia rzymskim parafiom. Dodatkowo uporządkował finanse dostępne papieżowi oraz wprowadził lepsze mechanizmy zarządzania majątkiem Kościoła. Ponadto więcej pieniędzy przeznaczył na dzieła miłosierdzia. Z uwagi, że polecił wykupywać z niewoli młodych Anglów, by dać im możliwość poznania wiary, do dzisiaj jest duchowym patronem tych terenów.

Osiągnięcia teologiczne

Patrząc na Jego pontyfikat od strony teologicznej, podkreślmy Jego prace nad zwalczaniem donatyzmu i agnoetów. Także był znany z delikatności w nawracaniu wyznawców innych religii.  Możemy korzystać z Jego wielkiego dorobku pisarskiego: wielu kazań, listów oraz komentarzy do księgi Hioba i traktatu o obowiązkach duchowieństwa. Co ciekawe, ogłoszono go świętym przez aklamację ludu, czyli przez głębokie przekonanie wiernych o Jego świętości. Oznaczało to, że cieszył się szczególną czcią wśród wiernych. Nie na tym koniec. W 1298 roku papież Bonifacy VIII ogłosił go doktorem Kościoła. To znamienne, że właśnie taki człowiek stał się inspiratorem 30-dniowej modlitwy eucharystycznej za zmarłych. Jego historia podkreśla znaczenie tej formy modlitwy. Jego intuicja została zresztą mocno potwierdzona w praktyce ludu Bożego, który od setek lat przez 30 Mszy świętych gregoriańskich prosi o zbawienie dla swoich bliskich zmarłych.

5. Gdzie odprawiamy Msze święte gregoriańskie? 

Msze święte zamawiane na gregorianka.pl księża odprawiają praktycznie na całym świecie. W tej modlitewnej inicjatywie uczestniczą księża rzymskokatoliccy polskiego pochodzenia, którzy posługują w różnych częściach świata: na Ukrainie, na Białorusi oraz w różnych diecezjach Polski. Poprzez zamówione intencje i złożone obok tego ofiary, wspieracie różne lokalne kościoły.

TUTAJ zobacz kościoły parafii rzymsko-katolickiej pw. Bożego Miłosierdzia w Rozdzielnej, diecezja odesko-symferopolska na Ukrainie . Tam między innymi odprawiamy Msze święte gregoriańskie.

6. Kto odprawia Msze święte gregoriańskie zamawiane na witrynie gregorianka.pl ?

Od założenia witryny gregorianka.pl w 2015 roku, zamówione intencje odprawiało już ponad kilkudziesięciu różnych kapłanów. Najczęściej intencje przesyłane są do następujących księży  ZOBACZ

7. Czy po zamówieniu Mszy świętej otrzymam jakieś potwierdzenie odprawionej Eucharystii?

Na e-mail poprzez który kontaktujecie się z nami, od razu przesyłamy propozycję terminu i godzin, kiedy będą sprawowane Msze święte. Następnie, po około 2 dniach od złożenia ofiary na nasze konto, przesyłamy potwierdzenie odprawianych Mszy świętych, które zawiera poniższe informacje:

  • Podaną intencję
  • Datę lub zakres dat ( w wypadku 30 Mszy świętych gregoriańskich)
  • Godzinę sprawowanej Mszy świętej / Mszy świętych

8. Ile “kosztują” Msze święte?

Odpowiedź na pytanie: „Jak zamawiać Msze gregoriańskie? ” byłaby niepełna, gdybyśmy nie poruszyli tematu kosztów. Powiedzmy to już na samym początku – Msza święta jest bezcenna. Dlatego słowo „kosztuje” jest umieszczone w cudzysłowie. Prawidłowe, precyzyjne wyrażenie tej rzeczywistości mówi o składaniu ofiar obok odprawianych Mszy świętych. Te pieniądze są wykorzystywane na utrzymanie kapłanów. Wierni składają różne wysokości ofiar za odprawiane Msze święte w podanych przez nich intencjach. Ciężko jest mówić o wysokości tych kwot, ponieważ są to dobrowolne ofiary wynikające z chęci utrzymania księży, którzy wykonują także inne działania, za które nie otrzymują pieniędzy ( np. za spowiedź, za prowadzenie różnych grup parafialnych, duchowe rozmowy itd.). Gdy księża nie uczą w szkole to ofiary składane przy okazji Mszy świętych są ich jedynym utrzymaniem (taca mszalna jest rozdzielana na różne potrzeby parafii, diecezji i utrzymania struktur).

* Intencja indywidualna:

Za nią wierni składają ofiarę za jedną Mszę świętą.

* 30 Mszy świętych gregoriańskich:

Z racji na to, że Mszy świętych jest 30 i ksiądz odprawia ją dzień po dniu, wierni składają przeważnie ofiarę w wysokości 30-krotności ofiary za jedną Mszę świętą.

9. Jakie są terminy? Jak długo czeka się na odprawienie Mszy świętych?

W inicjatywę gregorianka.pl zaangażowanych jest wielu księży, dlatego czas oczekiwania jest niedługi ( różnie w zależności od okresu – proszę pisać e-mail w celu otrzymania konkretnej odpowiedzi).

10. Co zrobić jak nie mam funduszy na gregoriankę, a bardzo mi na niej zależy?

Dla tych, którzy chcą 30-dniowej modlitwy gregoriańskiej za swoich zmarłych, a nie są w stanie ponieść takich kosztów, proponujemy zostanie inicjatorem tej modlitwy wśród rodziny i znajomych zmarłej osoby. Na 30 Mszy można się przecież złożyć.

11. Czy Msze gregoriańskie są skuteczną modlitwą?

Odprawianie 30 Mszy świętych gregoriańskich wynika z wielkiej wiary Ludu Bożego i przekonania o skuteczności takiej modlitwy. Zainteresowanie gregoriankami rozpoczęło się po nadzwyczajnym wydarzeniu, które podaje pobożny przekaz. Papieżowi Grzegorzowi Wielkiemu objawił się zakonnik, za którego przez 30 dni były sprawowane Msze święte. Bardzo dziękował papieżowi za trud sprawowanych Eucharystii. Zmarły zakonnik docenił wyświadczone względem niego miłosierdzie.
Księża odprawiający Msze święte gregoriańskie zamówione na gregorianka.pl nie raz otrzymali podziękowanie za sprawowane Msze święte. Wierni opowiadali o różnych nadzwyczajnych zdarzeniach i snach, które odczytywali jako potwierdzenie, że ich zmarli są już bliżej Boga.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości odnośnie tego, jak zamawiać Msze gregoriańskie. Jeśli nie, to prosimy o kontakt.

Inne Artykuły

Przejrzyj inne nasze teksty!

Pieśni podczas obrzędu pogrzebu

Pieśni podczas obrzędu pogrzebu

Śpiew w Kościele katolickim to bardzo ważna forma modlitwy. Dobrze znana jest myśl św. Augustyna, który powiedział, że „Kto dobrze śpiewa - podwójnie się modli”. Rzeczywiście, śpiew wyjątkowo “nastraja” serce na chwalenie Pana Boga. Nie odbywa się to tylko poprzez...

czytaj dalej
Tradycyjne, stare pieśni żałobne

Tradycyjne, stare pieśni żałobne

Nie zawsze nowe musi oznaczać lepsze. Stare, sprawdzone pieśni żałobne mają nam do przekazania bardzo wiele wartościowych treści na temat żałoby. Skoro tak wiele pokoleń wykorzystywało je w trakcie uroczystości pogrzebowych oraz w trakcie Mszy świętych odprawianych w...

czytaj dalej
Pieśni za zmarłych

Pieśni za zmarłych

Pieśni żałobne śpiewane w naszych kościołach, kaplicach, na cmentarzach oraz w trakcie prywatnych modlitw są kluczami, które otwierają nasze serca na wiarę w moc Boga. Pieśni żałobne są bardzo różnorodne. Wynika to między innymi z ich autorstwa, czasu ich powstania,...

czytaj dalej
Credo – wiara na Mszy świętej

Credo – wiara na Mszy świętej

Z artykułu "Credo – wiara na Mszy świętej" dowiesz się o ważnym momencie Mszy świętej, tzw. "Wyznaniu Wiary" ( z języka łacińskiego Credo to "wierzę"). To ciekawe… #KtoByPomyślał Wiara, to zaufanie. Gdyby wiarę można było sprawdzić, to byłaby wiedzą. Czytałoby się o...

czytaj dalej
Msze gregoriańskie – połącz się duchowo

Msze gregoriańskie – połącz się duchowo

W artykule “ Msze gregoriańskie - połącz się duchowo”, dowiesz się, dlaczego warto łączyć się duchowo ze Mszami świętymi. Msze gregoriańskie - pełna informacja Msze gregoriańskie, czyli 30 Mszy świętych, które odprawiamy dzień po dniu za jednego zmarłego. To duże...

czytaj dalej

Kontakt

E-mail: mariusz_zybura@onet.eu

Telefon: +48 511 383 626
(ks. Mariusz Zybura)

lub wyślij SMS 

Strona pod ochroną reCAPTCHA, zastosowanie mają Google Privacy Policy i Terms of Service

Ewangelizuj.pl

Za powyższe dzieło modlitewne odpowiedzialna jest Parafia rzymsko-katolicka pw. Bożego Miłosierdzia w Rozdzielnej, diecezja odesko-symferopolska na Ukrainie

Proboszcz parafii:

ks Mariusz Zybura 

ZOBACZ jacy kapłani odprawiają intencje  

Msze święte zamawiane przez uczestników pogrzebu - jak zebrać na gregoriankę?  -> ZOBACZ ROZWIĄZANIE

O Nas

Grupa ewangelizuj.pl - prowadzimy witryny:

ewangelizuj.pl
znajdzRekolekcje.pl
dobraSpowiedz.pl

 Msze święte są odprawiane w parafiach, w bardzo szybkich terminach. W kontakcie e-mailowym, telefonicznym lub SMS poinformujemy Ciebie o dostępnych terminach i innych szczegółach.

Zobacz FAQ-Najczęściej zadawane pytania