Za portal gregorianka.pl odpowiedzialna jest parafia rzymskokatolicka pw. Bożego Miłosierdzia w Rozdzielnej, diecezja odesko-symferopolska na Ukrainie
Msze gregoriańskie odbywają się między innymi w poniższych kościołach – tutaj je odprawiamy. Ponadto wiele Eucharystii jest sprawowanych w zaprzyjaźnionych parafiach na Ukrainie i w Polsce. Wszystko zgodnie z tym, co ustalimy w trakcie rozmów lub e-maili przez rozpoczęciem Mszy świętych.
Proboszczem parafii jest ksiądz ks. Mariusz Zybura – wiele lat posługujący na Ukrainie. Wielu parafian w kościołach katolickich na Ukrainie ma powiązania z Polską, albo poprzez pracujących w Polsce znajomych, rodzinę lub poprzez koligacje rodzinne.
Jak widać, posługujemy w wielu miejscowościach.
Zobacz krótką historię świątyń wchodzących w skład parafii. Dzięki temu dowiesz się, jak wyglądają kościoły w których sprawowane są zamówione przez Ciebie intencje (Msze gregoriańskie, Msze Nowennowe czy pojedyncze intencje).
Msze gregoriańskie – tutaj je odprawiamy – kościół w Rozdilna (ukraiński: Роздільна)
Rozdilna jest małym miasteczkiem w Obwodzie Odeskim (województwie) na południu Ukrainy. Jest to centrum
administracyjne Rozdzielniańskiego rejonu (powiat). Została założona w 1863 r., w związku z powstającą linią kolejową. Z biegiem czasu przerodziła się w znaczny węzeł kolejowy. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich podaje, iż jest to stacja kolei żelaznej odesko – wołoczyńskiej, w guberni chersońskiej zlokalizowana pomiędzy stacjami Kołłątajówka a Migajewo. Rozwój kolei spowodował także napływ nowych osadników, którzy przybyli do Rozdzielni z różnych części imperium rosyjskiego. Taka migracja ludności sprzyjała również rozszerzaniu się katolicyzmu. Według oficjalnych spisów miejscowość w 2004 roku liczyła 17,615 mieszkańców z czego katolicy stanowili niewielką kilkunastoosobową wspólnotę. W tym też roku erygowano parafię pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Należy tu nadmienić, iż prawdopodobnie w miejscowości nigdy nie było kościoła katolickiego. Z biegiem czasu parafia zakupiła stary, niemal zapadający się dom z niewielka działką, na której rozpoczęto prace budowlane związane z budową nowego kościoła. Początkowo planowano obudować istniejący dom, jako kościół a dopiero w późniejszym czasie dokonać jego rozbiórki. Jednakże wskutek starości dom sam uległ zawaleniu. Początkowo odprawiane niedzielne i świąteczne Msze Święte były w wynajętym kontenerze mieszkalnym tymczasowo przerobionym na kaplicę. Do chwili obecnej na działce trwają prace budowlane, ale Msza święta jest już odprawiana w kościele. Zaplecze katechetyczno – parafialne wraz z plebanią jest już wykończone,dzięki czemu jest możliwość ciągłej obecność duszpasterza na terenie parafii i sanktuarium. Nadal trwają prace budowlano – wykończeniowe wewnątrz kościoła i na placu wokół niego. Budowa z pewnością potrwa jeszcze długi okres czasu, gdyż cały ciężar kosztów budowy spoczywa na niewielkiej grupce wiernych tworzących parafię w Rozdzielni. Kapłani pracujący w parafii prowadzą duszpasterstwo dla obecnych parafian Sanktuarium Bożego Miłosierdzia poprzez codzienną Mszę Świętą, sprawowanie sakramentów, adorację Najświętszego Sakramentu, rozpowszechnianie wśród wiernych modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia, nowenny do Jezusa Miłosiernego, wspólnotowego czytania Dzienniczka św. s. Faustyny Kowalskiej, katechezy, ewangelizację wśród mieszkańców Rozdilni oraz posługę dla Polonii w niedawno powstałej Wspólnocie Polskiej. Dziękujemy za wszystkie ofiary złożone na budowę sanktuarium i prosimy o modlitwę w intencji wszystkich dzieł podejmowanych na Ukrainie, a w sposób szczególny w parafii Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Msze gregoriańskie – tutaj je odprawiamy – Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej
Parafia na południowym Podolu w Podilsku (dawniej Kotowsk, a do 1922 roku. od XVII w. – Birzua – czyli
Czarny Las) istnieje od 2007 r. Miasto leży na terenie tzw. Dzikich Pól –na samej dawnej granicy polsko-tureckiej oddzielającej I Rzeczpospolitą od Imperium Osmańskiego. Znajduje się ok. 220 km na południe od Winnicy i 200 km na północ od Odessy przy trasie kolejowej Kijów – Odessa. Dziś liczy około 40 tys. mieszkańców. Wspólnota Parafialna liczy około 30 osób, głównie starszych i w średnim wieku, głównie z
okręgu winnickiego a nawet Litwy – wszyscy pochodzenia polskiego. Pierwszym proboszczem był ks. Andrzej Wilk. Obecnie proboszczem jest ks. Łukasz Gron z Chełma na Lubelszczyźnie. Kościółek i plebania mieszczą się w jednym budynku połączonym z dwóch starych chat. Budynek ten wymaga remontu.
Zamów intencje Mszy świętej (gregoriańskie, nowennowe, za dusze w czyśćcu cierpiące albo okolicznościowe) w dowolnym terminie. Możesz to uczynić poprzez witrynę gregorianka.pl albo pisząc na e-mail.