Z tego artykułu dowiesz się z czego składa się chleb eucharystyczny używany we Mszy świętej.
To ciekawe… #KtoByPomyślał
Młode chrześcijaństwo wykorzystywało do Eucharystii normalny chleb. Wtedy jeszcze głośniej można by było zaśpiewać religijną piosenkę. “Panie dobry jak chleb”. Ten sam rodzaj pieczywa, który był podawany na obiad, podczas Mszy św. był przemieniany w Ciało i Krew Chrystusa. Nie trwało to jednak długo. Już w III w. stwierdzono, że święta rzeczywistość Mszy świętej domaga się bardziej uroczystego chleba. Chodziło o to, by z jednej strony był to codzienny chleb. Z drugiej nie powinien się on kojarzyć z czymś pospolitym, zwyczajnym. Zaczęto wtedy piec okrągłe i płaskie bochenki, tzw. corona. Wygodniej było takie chleby podzielić na kawałki podczas komunii wiernych. Od IX wieku zaczęto z kolei sprawować Mszę świętą na chlebie nie kwaszonym. Nie na tym koniec zmian – był taki moment, że przygotowanie chleba traktowano jak część Mszy świętej.
Chleb eucharystyczny we Mszy świętej – O co chodzi? #WszystkoJasne
Dzisiaj dokumenty liturgiczne także zobowiązują księży do dyscypliny. OWMR 321 zaleca, by chleb miał wygląd pokarmu, który kapłan w czasie Mszy z ludem przełamie (konsekrowaną Hostię) na kilka części i rozdzieli przynajmniej niektórym wiernym. Jest to bardzo ważne, bo jak stwierdzają dokumenty, czynność łamania chleba przyczyniła się do nazwy Eucharystia oraz wyraża ona znak jedności i miłości między uczestniczącymi we Mszy świętej ludźmi.
Zresztą w trakcie ofiarowania kapłan trzymając w górze patenę z chlebem mówi:
“Błogosławiony jesteś Panie, Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich; Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas chlebem życia”.
Co wtedy robić? #ZadanieDuchowe
Patrząc na biały chleb eucharystyczny pomyśl sobie, że kolor biały bardzo łatwo zabarwić. Pomaluj chleb, który ma być Sakramentem – swoimi sprawami – spraw, by każda Msza święta była czymś bardzo bliskim. By była ściśle połączona z Twoim życiem.
Jeśli chcesz zamówić intencje Mszy świętej (gregoriańskie, nowennowe, za dusze w czyśćcu cierpiące albo okolicznościowe) w dowolnym terminie, to możesz to uczynić poprzez witrynę gregorianka.pl