Blog Eucharystyczny

Pragniemy by nasi czytelnicy coraz lepiej przeżywali Mszę Świętą oraz rozumieli jej sens i znaczenie. Dlatego proponujemy teksty pogłębiające duchowość Eucharystyczną oraz przybliżające sens uczestnictwa i pogłębiające wiedzę o niej.

gregoriańskie msze

Msze święte gregoriańskie – 30 Mszy świętych

Czym są Msze święte gregoriańskie? 30 Mszy świętych za jednego zmarłego. Przeczytaj tekst o okolicznościach powstania tego zwyczaju modlitwy.

Czy wiesz o tym, że nazwa „Msze gregoriańskie” pochodzi od imienia papieża Grzegorza Wielkiego? Historia tej trzydziestodniowej modlitwy eucharystycznej wiąże się z historią pewnego mnicha. Dzięki tym Eucharystiom zyskał on zbawienie. Papież Grzegorz Wielki wspaniałomyślnie zaplanował 30 Mszy świętych za tego zakonnika. To słynne objawienie mnicha, dziękującego papieżowi za włożony trud, jest zachętą dla wielu katolików do zamawiania takich Eucharystii dla swoich bliskich zmarłych.

Całą historię opisał św. Grzegorz Wielki w swych „Dialogach”.

Papież Grzegorz zanim w 590 roku został papieżem, był opatem benedyktyńskiego klasztoru. Jeden z mnichów, imieniem Justus, zachorował. Już na łożu śmierci wyznał, że ukrył przed wspólnotą trzy złote soldy. W świetle zasad rządzących w klasztorze dopuścił się wielkiego grzechu. „Było bowiem w naszym klasztorze stałą regułą, aby bracia tak wspólnie żyli, aby żaden z nich nie miał swojej osobistej własności”. Wyjaśnił papież Grzegorz I.


Justus na polecenie opata umarł w osamotnieniu, a pochowano go nie wśród innych zakonników, lecz w niepoświęconej ziemi, rzucając do jego grobu wspomniane monety. Jednak miesiąc po jego śmierci Grzegorz zaczął się „w duchu litować nad zmarłym bratem i myśleć z głębokim smutkiem o jego katuszach i szukać jakiegoś środka, aby mu pomóc”. Polecił więc przeorowi, aby odprawiono za niego trzydzieści mszy św., dzień po dniu, bez przerwy.

Widzenie mnicha

Po odprawieniu trzydziestej mszy św. Justus ukazał się w widzeniu swemu rodzonemu bratu Kopiosusowi. Był on również mnichem. Powiadomił go, że właśnie został uwolniony z czyśćca. Dołączył także do wspólnoty zbawionych. „Z tego wyraźnie się okazało, że zmarły brat przez zbawczą Hostię został uwolniony z katuszy”. Tak podsumował to zdarzenie papież Grzegorz I.
Można więc uważać, że to właśnie pod wpływem jego autorytetu ukształtowała się praktyka trzydziestu mszy świętych. Od tamtego czasu odprawia się je za konkretną osobę zmarłą. Wspomniana praktyka upowszechniła się najpierw w Rzymie, a potem w Europie.

Msze święte gregoriańskie – 30 Mszy świętych ma coraz większą popularność

Bardzo popularną praktyką wśród wiernych jest uczestniczenie w czasie odprawianych gregorianek we Mszach w swojej parafii i przyjmowanie Komunii świętych za omadlanego zmarłego (dlatego na gregorianka.pl przesyłamy potwierdzenia, kiedy będą sprawowane Eucharystie) . Poza tym mamy świadomość, że dzięki temu tworzy się szczególna więź między Ofiarą Jezusa Chrystusa a naszym wysiłkiem.

To niesłychane, że swoim zaangażowaniem wpływamy na jeszcze większe owoce Mszy świętych gregoriańskich!

Przeczytaj więcej szczegółów tutaj : ZOBACZ

Inne Artykuły

Przejrzyj inne nasze teksty!

Pieśni podczas obrzędu pogrzebu

Pieśni podczas obrzędu pogrzebu

Śpiew w Kościele katolickim to bardzo ważna forma modlitwy. Dobrze znana jest myśl św. Augustyna, który powiedział, że „Kto dobrze śpiewa - podwójnie się modli”. Rzeczywiście, śpiew wyjątkowo “nastraja” serce na chwalenie Pana Boga. Nie odbywa się to tylko poprzez...

czytaj dalej
Tradycyjne, stare pieśni żałobne

Tradycyjne, stare pieśni żałobne

Nie zawsze nowe musi oznaczać lepsze. Stare, sprawdzone pieśni żałobne mają nam do przekazania bardzo wiele wartościowych treści na temat żałoby. Skoro tak wiele pokoleń wykorzystywało je w trakcie uroczystości pogrzebowych oraz w trakcie Mszy świętych odprawianych w...

czytaj dalej
Pieśni za zmarłych

Pieśni za zmarłych

Pieśni żałobne śpiewane w naszych kościołach, kaplicach, na cmentarzach oraz w trakcie prywatnych modlitw są kluczami, które otwierają nasze serca na wiarę w moc Boga. Pieśni żałobne są bardzo różnorodne. Wynika to między innymi z ich autorstwa, czasu ich powstania,...

czytaj dalej
Credo – wiara na Mszy świętej

Credo – wiara na Mszy świętej

Z artykułu "Credo – wiara na Mszy świętej" dowiesz się o ważnym momencie Mszy świętej, tzw. "Wyznaniu Wiary" ( z języka łacińskiego Credo to "wierzę"). To ciekawe… #KtoByPomyślał Wiara, to zaufanie. Gdyby wiarę można było sprawdzić, to byłaby wiedzą. Czytałoby się o...

czytaj dalej
Msze gregoriańskie – połącz się duchowo

Msze gregoriańskie – połącz się duchowo

W artykule “ Msze gregoriańskie - połącz się duchowo”, dowiesz się, dlaczego warto łączyć się duchowo ze Mszami świętymi. Msze gregoriańskie - pełna informacja Msze gregoriańskie, czyli 30 Mszy świętych, które odprawiamy dzień po dniu za jednego zmarłego. To duże...

czytaj dalej

Kontakt

E-mail: mariusz_zybura@onet.eu

Telefon: +48 511 383 626
(ks. Mariusz Zybura)

lub wyślij SMS 

Strona pod ochroną reCAPTCHA, zastosowanie mają Google Privacy Policy i Terms of Service

Ewangelizuj.pl

Za powyższe dzieło modlitewne odpowiedzialna jest Parafia rzymsko-katolicka pw. Bożego Miłosierdzia w Rozdzielnej, diecezja odesko-symferopolska na Ukrainie

Proboszcz parafii:

ks Mariusz Zybura 

ZOBACZ jacy kapłani odprawiają intencje  

Msze święte zamawiane przez uczestników pogrzebu - jak zebrać na gregoriankę?  -> ZOBACZ ROZWIĄZANIE

O Nas

Grupa ewangelizuj.pl - prowadzimy witryny:

ewangelizuj.pl
znajdzRekolekcje.pl
dobraSpowiedz.pl

 Msze święte są odprawiane w parafiach, w bardzo szybkich terminach. W kontakcie e-mailowym, telefonicznym lub SMS poinformujemy Ciebie o dostępnych terminach i innych szczegółach.

Zobacz FAQ-Najczęściej zadawane pytania