Blog Eucharystyczny

Pragniemy by nasi czytelnicy coraz lepiej przeżywali Mszę Świętą oraz rozumieli jej sens i znaczenie. Dlatego proponujemy teksty pogłębiające duchowość Eucharystyczną oraz przybliżające sens uczestnictwa i pogłębiające wiedzę o niej.

ksiądz gregorianka

Dziwne śpiewy w kościele? Psalmy w trakcie Mszy świętej

To ciekawe… #KtoByPomyślał

Mam przed sobą grubą książkę. Mam  4 takie tomy. I co ciekawe, w większości są to psalmy i teksty biblijne. Może to trochę dziwić. Przecież Psalmów jest tylko 150. Po co więc takie grube książki? Ano po to, by rozpisać Psalmy na cały rok liturgiczny. By były potworzone z nich “bloki modlitewne” na różne pory dnia. A wszystko w tym celu, by praktykować duchowość psalmów. Stanowi ona wielką pomoc w rozwoju naszej relacji z Bogiem. W psalmach zawiera się cała historia miłości Boga do człowieka. 

Wzrost zainteresowania psalmami nastąpił w wyniku herezji gnostyków. Prezentowali oni swoje przemyślenia w formie hymnów, stąd Kościół postanowił „zawalczyć ich bronią”, by przypomnieć ludowi katolickie nauczanie. W miarę czasu ta funkcja wygasła i została zastąpiona krótkimi, ale pięknie wykonanymi psalmami o charakterze medytacyjnym.

O co chodzi? #WszystkoJasne

Psalmy zawsze miały „dobrze wygospodarowane miejsce” w liturgii. Użycie ich we Mszy świętej nie jest prostym zapożyczeniem od Żydów. Pełnią one bardzo ważną rolę w przepowiadaniu tekstu natchnionego. Następują po pierwszym czytaniu i zgodnie z Ogólnym Wstępem do Mszału Rzymskiego nazywają się psalmem responsoryjnym. Psalmy są echem usłyszanego wcześniej fragmentu Biblii oraz miejscem głoszenia Słowa Bożego.

Psalmy są dowodem tego, że z Bogiem możemy rozmawiać w każdej sytuacji: nie tylko wtedy, gdy wszystko jest O.K.  Poza tym zobaczmy – lektura Ewangelii wymaga większej ilości skupienia i uwagi. Natomiast psalmy możemy czytać spontanicznie i zawsze znajdziemy w nich coś inspirującego. Dlaczego? Ponieważ mówią o ludzkich uczuciach . Zawierają wielbienie Boga i modlitwę błagalną.  Psalmy szanując przeżywane przez nas emocje, uczą nas odnosić je do Boga. To co ludzkie” łączy się z tym, co Boskie.

Co wtedy robić? #ZadanieDuchowe

Zachęcam, byś na każdej Mszy świętej wysłuchał z uwagą Psalm. Zapamiętaj z niego jedno zdanie. Powtórz je kilka razy. Prawdopodobnie będzie to zdanie, które na ten moment najlepiej będzie opisywało Twój stan ducha. Dlatego wyciągnij z niego wnioski. Fragment Psalmu może być papierkiem lakmusowym pokazującym, czym aktualnie żyjesz. Dobrze skorzystaj z tego wskaźnika serca!

Jeśli chcesz zamówić intencje Mszy świętej (gregoriańskie, nowennowe, za dusze w czyśćcu cierpiące albo okolicznościowe) w dowolnym terminie, to możesz to uczynić poprzez witrynę gregorianka.pl albo pisząc na e-mail: redakcja@ewangelizuj.pl

błogosławię+
ks. Piotr Śliżewski

Inne Artykuły

Przejrzyj inne nasze teksty!

Eucharystia w kawałku – Ojcze Nasz

Eucharystia w kawałku – Ojcze Nasz

W tym artykule dowiesz się dlaczego każda Eucharystia zawiera modlitwę Ojcze Nasz. Dzięki niemu na nowo zachwycisz się tą modlitwą! „Ojcze nasz, któryś jest w Niebie Święć się imię Twoje Przyjdź Królestwo Twoje Bądź wola Twoja jako w Niebie tak i na Ziemi Chleba...

czytaj dalej
Układ i wygląd kościoła – wpływ na Eucharystię

Układ i wygląd kościoła – wpływ na Eucharystię

Wow! Piękny ołtarz, wymowne witraże, krzesła o wiele ładniejsze niż w jakimś barze. Ponadto drzwi - większe i w innym kształcie niż w bloku czy innym budynku mieszkalnym. Zastanawialiście się dlaczego kościoły to zazwyczaj miejsca piękne architektonicznie, bogato...

czytaj dalej

Formularz Kontaktowy

Skontaktuj się z nami przez stronę:

6 + 9 =

Uwaga!

Za każdym razem potwierdzamy możliwość odprawienia Mszy świętej. Podajemy imię i nazwisko sprawującego Mszę świętą księdza, parafię oraz godzinę podczas której będzie odprawiona Twoja intencja mszalna, abyś mógł łączyć się z nią duchowo.

Z racji na dużą grupę kapłanów jesteśmy „elastyczni” terminowo. Ponadto, nie prowadzimy tak często rekolekcji jak O. Adam Szustak, ks. Piotr Pawlukiewicz czy ks. Marek Dziewiecki, więc możemy odprawić Msze święte w dowolnym czasie.

Ciężko powtórzyć fenomen popularnych w internecie rekolekcjonistów, ale zapewniamy, że nasze ewangelizacyjne działania też nabierają coraz większego rozmachu, więc warto je wspierać „wdowim groszem” i modlitwą 🙂

Z góry, wszystkim ofiarodawcom mówimy: serdeczne Bóg zapłać!

Kontakt

E-mail: redakcja@ewangelizuj.pl

Telefon: 783 066 700

Skontaktuj się z nami przez stronę:

5 + 10 =

Ewangelizuj.pl

Za powyższe dzieło modlitewne odpowiedzialna jest parafia rzymskokatolicka p.w. Matki Boskiej Królowej Polski w Bielicach

Proboszcz parafii:

Ks. mgr Jan Faron

Wikariusz parafii:

ks. Piotr Śliżewski

Powyższa witryna jest częścią informatora parafialnego

ZOBACZ jacy kapłani odprawiają intencje  

Msze święte zamawiane przez uczestników pogrzebu - jak zebrać na gregoriankę?  -> ZOBACZ ROZWIĄZANIE

O Nas

Grupa ewangelizuj.pl - prowadzimy witryny:

ewangelizuj.pl
znajdzRekolekcje.pl
dobraSpowiedz.pl

oraz kanał na YouTube

Konto bankowe na ofiary za Eucharystie: Alior Bank 

Nr. konta bankowego:
22 2490 1044 0000 4200 4090 7347

Przelewy zagraniczne:
SWIFT: ALBPPLPW
IBAN: PL 22 2490 1044 0000 4200 4090 7347

Konto PayPal : Redakcja@ewangelizuj.pl 

Zobacz FAQ-Najczęściej zadawane pytania