Blog Eucharystyczny

Pragniemy by nasi czytelnicy coraz lepiej przeżywali Mszę Świętą oraz rozumieli jej sens i znaczenie. Dlatego proponujemy teksty pogłębiające duchowość Eucharystyczną oraz przybliżające sens uczestnictwa i pogłębiające wiedzę o niej.

Najważniejsze miejsca liturgii. Gdzie? Co? Jak? w trakcie Mszy świętej

To ciekawe… #KtoByPomyślał

Osoby starsze pamiętają zawieruchę II wojny światowej. Słyszałem wiele opowieści o tym, jak kościoły były zmieniane w stodoły, stajnie dla koni, spichlerze. Widziałem nie jedną uronioną łzę na myśl o tym, jak były traktowane święte miejsca. Dzisiaj z kolei obserwujemy laicyzację zachodnich państw, które chwalą się tym, co robią z “niepotrzebnymi” kościołami. XIX-wieczna świątynia na południu Anglii została przekształcona w dom mieszkalny. Gdyby nie zachowany kształt budynku i witraże w oknach, nie można byłoby się domyślić, że to dawny kościół. Od środka, ma się wrażenie, że jest to najzwyczajniejszy dom. Z kolei ponad stuletni kościół św. Barbary w Hiszpanii został przerobiony na skatepark. Usunięte zostały ławki, stary drewniany ołtarz oraz rzeźby i obrazy sakralne. W nawie głównej umieszczono wielką, drewnianą rampę, zaś ściany pokryte zostały wielobarwnymi graffiti. To jeszcze nie wszystko. W Edynburgu w zabytkowym kościele luterańskim powstał klub nocny o nazwie „Grzech”. Jakby ktoś chciał się zabawić świętością. W miejscu, gdzie było czytane Słowo Boże zaczęto sprzedawać cielesne uciechy. Oburza nas taki kontrans. W końcu nie bez powodu kościoły nazywamy miejscami dedykowanymi Bogu (a innymi słowy: uroczyście poświęconymi) . Są one wyłączone z innych czynności, by miały tam miejsce rzecz najświętsze (podkreślając “naj”).

O co chodzi? #WszystkoJasne

Aby jeszcze mocniej przeżyć kwestię świętości miejsca sakralnego, zatrzymajmy się na chwilę przy najważniejszych miejscach kultu.

Ambona – z greckiego – podwyższenie- jest miejscem głoszenia słowa Bożego. To z niej odczytywane są czytania, Ewangelia, intencje wiernych oraz wyśpiewywanie psalmy. Po Soborze Watykańskim II została symbolicznie nazwana „stołem słowa”. Podkreśla to bardzo ważną jej funkcję. Przy niej wybrzmiewają treści, które są dla nas duchowym pokarmem.

Ołtarz – zajmuje centralne miejsce w świątyni. Jest on znakiem Bożej obecności. W Starym Testamencie ołtarze były pamiątkami spotkania z Bogiem w konkretnym miejscu. Od tamtego momentu rozumienie ołtarza bardzo się zmieniło. Dzisiaj patrzymy na niego jak na Golgotę, czyli miejsce, gdzie pod sakramentalnymi znakami, uobecnia się ofiara krzyżowa, w której Jezus wydał się dla naszego zbawienia. Z tego powodu ołtarz chrześcijański jest symbolem samego Chrystusa. Tutaj dzieją się rzeczy najważniejsze. Bóg schodzi na Ziemię.

Prezbiterium– tłumacząc z greckiego- miejsce dla starszych, czyli przewodniczących gmin. Przebywają tam duchowni i służba liturgiczna. W jego obrębie kapłan sprawuje Eucharystię. Jest ono podwyższone z dwóch powodów. Po pierwsze po to, by Najświętsza Ofiara była widoczna z każdego miejsca w kościele, a po drugie to wzniesienie symbolizuje górę Tabor i Golgotę. Golgotę, bo tam umarł Chrystus, a Tabor, bo każda Eucharystia jest również Przemienieniem.

Tabernakulum – słowo które można przetłumaczyć jako namiot albo mieszkanie. Bierze się ono stąd, że właśnie tutaj przechowuje się Najświętszy Sakrament – jest to zatem miejsce sakramentalnej obecności Jezusa Chrystusa. Przyklękamy przed nim mając świadomość, że jest tam sam Bóg. Nie tak na niby. Realnie – w swoim Ciele i Krwii. A jako, że są tutaj Największe Skarby Kościoła, to jest ono zamykane na klucz, by nie dochodziło do świętokradztwa. Obecnie tabernakula są wykonane z drogich kruszców i trwałych materiałów ogniodpornych. Wszystko po to, by Najświętszy Sakrament był dobrze chroniony.

Co wtedy robić? #ZadanieDuchowe

Staraj się, gdy widzisz ambonę przypominać, gdzie leży Twoje Pismo święte – czy jest ono w godnym miejscu i czy jest ono łatwo dostępne, by często po nie sięgać? Kiedy patrzysz na ołtarz zastanów się, czy Twoje serce jest w stanie łaski uświęcającej, by mogło przyjąć Komunię świętą? Obserwując wzniesienie prezbiterium rozważ, czy w ostatnim czasie szanowałeś swoich kapłanów, którzy sprawują Tobie sakramenty? Z kolei, gdy widzisz tabernakulum to zapamiętuj jego widok, by podczas codziennej pracy i obowiązków powracać do niego z miłości do eucharystycznego Jezusa.

Jeśli chcesz zamówić intencje Mszy świętej (gregoriańskie, nowennowe, za dusze w czyśćcu cierpiące albo okolicznościowe) w dowolnym terminie, to możesz to uczynić poprzez witrynę gregorianka.pl albo pisząc na e-mail: redakcja@ewangelizuj.pl

błogosławię+
ks. Piotr Śliżewski

Wersja video:

Inne Artykuły

Przejrzyj inne nasze teksty!

Dziwne śpiewy w kościele? Psalmy w trakcie Mszy świętej

Dziwne śpiewy w kościele? Psalmy w trakcie Mszy świętej

To ciekawe… #KtoByPomyślał Mam przed sobą grubą książkę. Mam  4 takie tomy. I co ciekawe, w większości są to psalmy i teksty biblijne. Może to trochę dziwić. Przecież Psalmów jest tylko 150. Po co więc takie grube książki? Ano po to, by rozpisać Psalmy na cały...

czytaj dalej
Świadectwo przeżytych Mszy świętych gregoriańskich

Świadectwo przeżytych Mszy świętych gregoriańskich

Jak przeżywam msze św.  gregoriańskie - czy mam wytrwałość, by towarzyszyć codziennym modlitwom kapłana? Miałam  to szczęście, przebywać z osobami, które zamawiały Msze święte gregoriańskie i doceniały jej wartość. Niestety bardzo często słyszałam o dziwnych...

czytaj dalej

Formularz Kontaktowy

Skontaktuj się z nami przez stronę:

4 + 11 =

Uwaga!

Za każdym razem potwierdzamy możliwość odprawienia Mszy świętej. Podajemy imię i nazwisko sprawującego Mszę świętą księdza, parafię oraz godzinę podczas której będzie odprawiona Twoja intencja mszalna, abyś mógł łączyć się z nią duchowo.

Z racji na dużą grupę kapłanów jesteśmy „elastyczni” terminowo. Ponadto, nie prowadzimy tak często rekolekcji jak O. Adam Szustak, ks. Piotr Pawlukiewicz czy ks. Marek Dziewiecki, więc możemy odprawić Msze święte w dowolnym czasie.

Ciężko powtórzyć fenomen popularnych w internecie rekolekcjonistów, ale zapewniamy, że nasze ewangelizacyjne działania też nabierają coraz większego rozmachu, więc warto je wspierać „wdowim groszem” i modlitwą 🙂

Z góry, wszystkim ofiarodawcom mówimy: serdeczne Bóg zapłać!

Kontakt

E-mail: redakcja@ewangelizuj.pl

Telefon: 783 066 700

Skontaktuj się z nami przez stronę:

1 + 2 =

Ewangelizuj.pl

Za powyższe dzieło modlitewne odpowiedzialna jest parafia rzymskokatolicka p.w. Matki Boskiej Królowej Polski w Bielicach

Proboszcz parafii:

Ks. mgr Jan Faron

Wikariusz parafii:

ks. Piotr Śliżewski

Powyższa witryna jest częścią informatora parafialnego

 

O Nas

Grupa ewangelizuj.pl - prowadzimy witryny:

ewangelizuj.pl
znajdzRekolekcje.pl
dobraSpowiedz.pl

oraz kanał na YouTube

Konto bankowe na ofiary za sprawowane Eucharystie:  Alior Bank S.A.
Oddział T-Mobile Usługi Bankowe

Nr. konta bankowego:
22 2490 1044 0000 4200 4090 7347

Dla przelewów zagranicznych:
SWIFT: ALBPPLPW
IBAN: PL 22 2490 1044 0000 4200 4090 7347