Msze Święte gregoriańskie - historia

Msze święte gregoriańskie – dlaczego aż trzydzieści?

Msza gregoriańska, potocznie zwana gregorianką, jest jedną z trzydziestu Mszy świętych, które są odprawiane dzień po dniu w intencji jednej osoby zmarłej z prośbą o darowanie jej kar w czyśćcu. Jeśli nie rozumiesz kwestii „kar czyśćcowych w nauczaniu katolickim” to zapraszam do obejrzenia filmiku: „Jak pomóc zmarłym? Kwestia odpustów...”:


Jeśli już to wiesz, to pójdźmy o krok dalej i rozważmy, jak Kościół został naprowadzony przez Boga, by udzielić katolikom łask, które skrócą im czyściec…

 

Historia Mszy świętych gregoriańskich

Praktyka Mszy gregoriańskich opiera się na mocnym przekonaniu Kościoła, że ten „pobożny miesiąc” bardzo pomaga zmarłym w czyśćcu. Skąd to mniemanie? Po pierwsze z cudownego wydarzenia, które miało miejsce w VI wieku. Papież Grzegorz I Wielki, kiedy nie zasiadał jeszcze na Stolicy piotrowej, był przełożonym założonego przez siebie klasztoru na wzgórzu Celio. W nim dowiedział się o zmarłym mnichu benedyktyńskim, który nie przestrzegał ślubu ubóstwa, ponieważ znaleziono przy nim trzy złote monety. W trosce o jego życie wieczne, wpadł na pomysł, by odprawić za niego 30 Mszy świętych. Ta „duchowa inicjatywa” okazała się dosłownie zbawienna, ponieważ „z zaświatów” przyszła na nią odpowiedź. Trzydziestego dnia, zmarły zakonnik przyszedł do mnicha Kopiozjusza, który nic nie wiedział o odprawianych Mszach św. i podziękował mu za te Eucharystie. Powiedział ponadto, że pozwoliły mu one opuścić czyściec. Jak słychać, „łaska Mszy świętych gregoriańskich” była skuteczna. Nie wpłynęła tylko na skrócenie, ale na całkowite wyzwolenie ze stanu czyśćca. Gdy Kopiozjusz podzielił się z braćmi swoim widzeniem, powiedzieli mu o odprawionych trzydziestu Mszach świętych, które skończyły się właśnie w dzień jego spotkania ze zmarłym mnichem. Ta wizja z zaświatów wpłynęła na niesłychaną popularność tej formy modlitwy za zmarłych.

 

Zmysł wiary ludu Bożego

Wspomniana częstotliwość odprawiania Mszy w takim układzie jest oznaką tego, co w teologii nazywamy „zmysłem wiary ludu Bożego”. Możemy o tym doczytać w 92 punkcie Katechizmu Kościoła katolickiego. Zgodnie z nim ogół wiernych nie może zbłądzić w wierze. Dlaczego? Dlatego, że jest kierowany przez Ducha Świętego. Chociaż pojedynczy ludzie lub błędne prądy myślowe mogą robić trochę zamieszania, Kościół jest wewnętrznie wzmacniany przez Ducha Prawdy, który nie pozwala Mu schodzić na manowce. Co to wnosi do kwestii Mszy gregoriańskich? Wbrew pozorom bardzo wiele… Skoro na przełomie wieków, wielu katolików zainteresowało się tym „duchowym rozwiązaniem” i oceniło je za skuteczne, to znaczy, że warto się przy nim zatrzymać.

 

Urząd Nauczycielski Kościoła na temat Mszy świętych gregoriańskich

„Kropką na i” tego tematu jest fakt, że w 1884 r. Kongregacja Odpustów Stolicy Apostolskiej wyjaśniła, że częste prośby o odprawianie Mszy gregoriańskich, czyli innymi słowy, „kredyt zaufania”, jakim je obdarzono w sprawie orędownictwa za zmarłymi z czyśćca, należy uznać za sensowny i zgodny z katolicką wiarą.

 

Gdzie są odprawiane "gregorianki"?

A teraz odpowiedź na ważne pytanie: Gdzie są odprawiane Msze gregoriańskie? Na pewno w większych kościołach, gdzie jest więcej księży. Dla księdza, który pracuje sam, zarezerwowanie całego miesiąca na modlitwy za jednego zmarłego graniczy często z cudem. Ale spokojnie, jeśli chciałbyś/ abyś, by zostały odprawione Msze święte gregoriańskie za Twojego zmarłego, to możesz złożyć intencję przez portal gregorianka.pl Wokół niego zgromadziło się kilku księży, którzy mogą odprawić każdą gregoriankę.

 

Koszt 30 Mszy świętych gregoriańskich

Ile to kosztuje? Prawdę powiedziawszy to nie ma cennika. Tak jak w wypadku każdej Mszy świętej, wszystkie złożone za Msze święte ofiary są zawsze darem serca. Niemniej praktykuje się, by ofiary za Msze święte gregoriańskie były trzydziestokrotnością ofiary, jaką składamy za jedną mszę …

Redakcja witryny gregorianka.pl

Zobacz video o Mszach świętych gregoriańskich:

tagi: gregorianka, gregorianka msza, gregorianki, msza święta, liturgia, liturgie, msze za zmarłych, eucharystia, Najświętsza Ofiara, Pismo święte, Biblia, msza święta gregoriańska, msze święte gregoriańskie, zamów mszę przez internet, intencje mszalne 

Zbliża się czas kupna szkolnych katechizmów. A może by wybrać takie? 

Żyjemy w miłości Boga

Przyjmujemy Pana Jezusa

Przyjmujemy Pana Jezusa - podręcznik i ćwiczenia

Kochamy Pana Jezusa